У Тројице-Сергијевој лаври обележена друга годишњица преноса иконе Живоначалне Тројице у обитељ

24-06-2026 09:10:25
2 минута

Дана 22. јуна 2024. године у Свето-Тројицку Сергијеву лавру враћена је икона Живоначалне Тројице коју је насликао преподобни Андреј Рубљов. Света икона постављена је на своје историјско место – на иконостасу Тројицког сабора, са јужне стране Царских двери.

Икона Свете Тројице, настала у првој половини XV века по жељи преподобног Никона Радоњешког, налазила се у Тројицком сабору више од пет векова. Године 1929, по одлуци Народног комесаријата просвете РСФСР, светиња је пренета у Државну Третјаковску галерију, где је била изложена готово читав век.

Поводом друге годишњице повратка иконе у обитељ, 21. и 22. јуна 2026. године у Лаври су одржана свечана богослужења. Свету литургију у Тројицком сабору служио је Његово Преосвештенство епископ сергијево-посадски и дмитровски Кирил, намесник Тројице-Сергијеве лавре и ректор Московске духовне академије.

Током Литургије владика Кирил рукоположио је у чин ђакона чтеца Макарија Колодку, студента треће године основних студија Сретенске духовне академије, док је у чин презвитера рукоположио ђакона Павла Казакова, студента друге године мастер студија Московске духовне академије.

По завршетку Литургије епископ Кирил је са свештеном братијом Лавре отпојао је свечане химне празника, након чега су се сви поклонили икони Свете Тројице.

Богослужбена појања на Литургији извео је знаменски хор под управом јеромонаха Зиновија (Бубјакина).

 

Извор, фото: patriarchia.ru

Превод са руског: редакција портала "Живот Цркве"

Категорије: Руска црква Вести